Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Witold Zegalski - ekonomista, pisarz science-fiction.

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Ekonomicznej pracował w latach 1954-1967 jako planista w Poznańskich Zakładach Gastronomicznych, a następnie w Poznańskim Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej. Był współzałożycielem Literackiej Grupy Niezależnych „Swantewit”, do której należeli m. in. Janusz Sauer, Łucja Danielewska.

Debiutował w prasie w 1954 r., pierwszą książkę wydał w 1960 r. Opowiadania publikował w takich czasopismach jak „Widnokręgi”, „Świat Młodych” i przede wszystkim „Młody Technik”, w którym wraz z Andrzejem Czechowskim, Konradem Fiałkowskim, Stefanem Weinfeldem i Januszem Zajdlem ukształtował specyficzny styl polskiej fantastyki naukowej lat sześćdziesiątych XX wieku.

Oprócz jedynej swej powieści science fiction „Krater czarnego snu” (1960) wydał także powieść dla młodzieży „Alert stu przygód” (1971) i powieść społeczno-obyczajową „Zwykłe lato” (1971). Napisał także utwór dramatyczny dla dzieci „Nos księżyca, czyli figle Mistrza Twardowskiego”, wystawiony w 1967 r. w Poznaniu przez poznański Pałac Kultury oraz wiele utworów satyrycznych. Był tłumaczony na język rosyjski, niemiecki i węgierski.

Advertisement