Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Stary Rynek (07).JPG
Wczytywanie mapy…

Waga miejska - znajdujący się na Starym Rynku dwukondygnacyjny budynek o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu. Waga miejska była pierwotnie siedzibą ważnika (którego mieszkanie mieściło się w budynki) i podległych mu potrażników, którzy za drobną opłatą dokonywali pomiaru masy towaru.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Pierwszy budynek Wagi wzniesiono tuż po lokacji miasta na prawie magdeburskim w połowie wieku XIII. Służył on wówczas, do czasu ukończenia budowy ratusza, jako siedziba władz miejskich. Jeszcze w XVIII w. nazywano Wagę starym ratuszem[1].

Nowy budynek wzniesiono w latach 1532-1534. Został on następnie rozbudowany w stylu renesansowym wg projektu Jana Baptysty di Quadro w roku 1563. Bardzo znaczne ilości materiałów budowlanych pozwalają stwierdzić, że Quadro nie ograniczył się do przebudowania kondygnacji parterowej wagi, lecz rozbudował budynek dla uzyskania pomieszczeń na lokale handlowe, których do tego czasu w wadze nie było. Nie jest też wykluczone, że nadbudował drugą kondygnację lub dobudował skrzydło gmachu[1].

W roku 1571 budynek otynkowano. Kilkanaście lat wcześniej nadano jasną szatę zewnętrzną gmachowi ratusza. Renesansowa przebudowa rozjaśniła ponure i gotyckie ceglane oblicze centrum ówczesnego Poznania[1].

Nowy Ratusz

Długo nieremontowany budynek Wagi miejskiej popadał stopniowo w ruinę. W roku 1890 dokonano jego rozbiórki, a na jego miejscu wzniesiono Nowy Ratusz w stylu neorenesansowym. Silnie uszkodzony w trakcie działań wojennych w roku 1945, został rozebrany.

Okres powojenny

Waga miejska została odbudowana wg projektu Zbigniewa Zielińskiego w latach 1950-1960. Od tego czasu do dzisiaj w budynku ma swoją siedzibę Urząd Stanu Cywilnego, który udziela w budynku ślubów.

W roku 2009 operatorem i najemcą wagi miejskiej została agencja public relations People Meet People, która przekształciła Wagę w centrum kultury - mają tu miejsce wystawy, koncerty, spektakle, dyskusje, konferencje, funkcjonuje restauracja.

Elewacja

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Na zwieńczeniu ściany zachodniej budynku znajduje się wariant herbu miasta pozbawiony świętych i korony. Na szczycie ściany wschodniej (od strony ratusza) znajduje się wizerunek dwóch skrzyżowanych kluczy.

Okna z sali pierwszego piętra ozdobione są belkami z piaskowcowa zaopatrzonymi w łacińskie napisy:

Qui virtutem habet ys nullius rei ad vivendum indige

Kto cnotę posiada, żadnej rzeczy do zycia nie potrzebuje

Oportet bona civitate de virtute esse solicita

Należy dla dobra miasta domagać się by cnota była

Ciekawostki

  • W czasie wielkich powodzi w latach 1551 i 1585 w budynku Wagi odbywały się nabożeństwa przeniesione z fary[1].

Linki

Źródła

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2003, „W cieniu wieży ratuszowej”, s. 24-60, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2003.

Galeria

Advertisement