Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Watch Docs

„WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” - festiwal filmów dokumentalnych poświęconych problematyce praw człowieka.

Festiwal należy prestiżowej międzynarodowej sieci festiwali filmowych o prawach człowieka „Human Rights Film Network”, która zrzesza najważniejsze festiwale filmowe o tej tematyce.

Jego nazwa – „WATCH DOCS” – to z jednej strony hasło „oglądaj filmy dokumentalne” („watch docs”), z drugiej – nawiązanie do słowa „watchdog” („pies stróżujący”), którym określa się organizacje patrzące władzy na ręce, pilnujące, by nie dokonywała nadużyć. Takimi watchdogami są wszystkie organizacje broniące praw człowieka.

Główna edycja festiwalu odbywa się w grudniu w Warszawie (10 grudnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – upamiętniający podpisanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ). Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw człowieka. Od 2003 r. HFPC we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi i placówkami kulturalnymi organizuje Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie.

„Objazdowa” edycja festiwalu odwiedza między innymi Poznań.

Festiwalowe filmy są podzielone na bloki tematyczne. Pokazom filmów towarzyszą dyskusje, wykłady i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.

Organizatorami 7 edycji festiwalu (2009 r.) byli: Instytut Filozofii UAM, Fundacja Ad Arte, Kobiety w Czerni i Amnesty International.

Advertisement