Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wczytywanie mapy…
Długość:301 m
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-5, 7-10, 13-16, 18-21
Kody pocztowe: 61-760 61-762

Ulica Szewska (niem. Schuhmacher Strasse) - staromiejska ulica istniejąca od czasów średniowiecznych i prowadząca od Wielkiej na północ, do Stawnej. Jej przedłużeniem na południe jest ulica Ślusarska.

Historia[]

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Jej nazwa związana jest najprawdopodobniej z rzemieślnikami szewskimi, którzy przy niej mieszkali i prowadzili swoje zakłady.

W 1534 r. przy ulicy istniało 31 domów.

Nazwę w brzmieniu polskim oficjalnie zatwierdzono 16 czerwca 1919 r.

Przy ulicy[]

  • Obiekt zabytkowy Szewska 3 - kamienica
  • Na pustych teraz parcelach stały niegdyś synagogi - Synagoga Tempel - zwana również Synagogą Stowarzyszenia Braci Gminy zbudowana na narożniku ulicy Szewskiej i Dominikańskiej w latach 1855 – 1857, . Stała do 1947 r., rozebrana po zniszczeniach wojennych. Synagoga została zaprojektowany prawdopodobnie przez architekta Gustava Schultza. Od zachodu do Synagogi Tempel przylegała Synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności z 1883 -1884 projektu Wilhelma Cremera & Richarda Wolffensteina. Po wojnie działka długi czas stała pusta aż do r. 2006 obecnie odkupił ją deweloper z zamiarem budowy apartamentów.* Obiekt zabytkowy Szewska 5/6 - kamienica
  • SymbolRestaurant Szewska 7 - La Bodega Encantado
  • Obiekt zabytkowySzewska 10/ Stawna 10 - Siedziba Gminy Żydowskiej. Okazałą siedzibę zarządu gminy żydowskiej przy ulicy Szewskiej 10/ Stawnej 10 zbudowano przed I wojną światową. Była to trzypiętrowa narożnikowa kamienica z czerwonej cegły z dodatkowym wejściem od ul. Szewskiej. W okresie międzywojennym znajdowała się w niej także Żydowska Biblioteka, sala zebrań, biura stowarzyszeń dobroczynnych, szkoła religijna, siedziba klubu sportowego i mieszkania dla pracowników gminy. W 1939 r. Niemcy skonfiskowali majątek gminy i zniszczyli wyposażenie budynku. Po wojnie trzypiętrowy gmach wykorzystywany był na magazyny Archiwum Państwowego, a od strony ul. Szewskiej na mieszkania dla pracowników Archiwum. Swoją dawną siedzibę gmina odzyskała w 1999 roku. Mieszczą się w niej biura poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i sala modlitewna. W budynku jest też magazyn Archiwum Państwowego, pracownia Muzeum Walk Niepodległościowych, mieszkania i kancelarie adwokackie. W rejestrze nr 668/Wlkp/A z 26.03.2008.
  • Obiekt zabytkowy Szewska 13 - kamienica
  • Obiekt zabytkowy Szewska 14 - kamienica z oficynami z 1895, * Obiekt zabytkowy Szewska 17/18 - dom klasztorny dominikański
  • Obiekt zabytkowy Szewska 18 - Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
  • Obiekt zabytkowy Szewska 18 - klasztor Dominikanów, ob. Jezuitów
  • Obiekt zabytkowy Szewska 19/20a / Dominikańska 4 - kamienica - Po pożarze w 1803 roku w miejscach skromnej zabudowy zaczęły powstawać nowe zwykle czteropiętrowe kamienice, o dużej liczbie skromnych mieszkań. Taki dom na narożniku Dominikańskiej 4/ Szewska 19/20 w 1898 roku wybudował kupiec i przedsiębiorca Menno Spanier. Projekt prawdopodobnie Teodora Jaretzkiego. Sztywna, historyzująca fasada tworzy ramy do niezwykłych wyobrażeń symbolizujących zainteresowania zawodowe właściciela.
  • Obiekt zabytkowy Szewska 21 / Wielka 9 - kamienica

Źródła[]

Galeria[]

Advertisement