Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wczytywanie mapy…
Długość:276 m
Czas powstania:1801 (nadanie nazwy)
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-8, 10-12, 15, 17, 19
Kody pocztowe: 61-828 61-829
Tramwaje:

5 16 29 201

Zdjęcia:zobacz pełną galerię

Ulica Podgórna w roku 1914

Ulica Podgórna w roku 1964

Kamienica pod numerem 7, w której urodził się Paul von Hindenburg

Ulica Podgórna (niem. Bergstrasse) - ulica łącząca Aleje Karola Marcinkowskiego z placem Wiosny Ludów. Następnie biegnie w kierunku Garbar (odcinek powstały dopiero w latach 30-tych XX wieku).

Historia

W wieku XVIII ulicę Podgórną (wówczas istniał jedynie fragment od Alei Marcinkowskiego do obecnego placu Wiosny Ludów) uznawano za przedłużenie ulicy Wrocławskiej poza bramę i nazywano niekiedy ulicą Wrocławską.

Własną nazwę (Bergstrasse) ulica zyskała w roku 1801. Dwa lata później Podgórna została ściśle zabudowana. Od roku 1915 patronem ulicy był Paul von Hindenburg[1], który urodził się w kamienicy pod numerem 7. Polska nazwa została przywrócona w sierpniu 1919 roku[2].

W czerwcu 1927 roku rozpoczęto prace przy budowie linii tramwajowej z placu Wolności na Wildę przez Podgórną i pl. Świętokrzyski. Linia ta miała odciążyć komunikację przez Stary Rynek. W związku z tym już w kwietniu tego roku przebrukowano Półwiejską[3].

Podgórną biec będą tramwaje w kierunku Wildy. Prace utknęły nieco na placu Świętokrzyskim., gdzie buduje się nowy ustęp betonowy. Zasadniczej zmianie ulegnie pi. Świętokrzyski oraz część ul. Półwiejskiej przez usunięcie niepotrzebnego muru przy Kościele Ewangelickim. Rozbiórka jest już na ukończeniu [.. .] Dalej zaczęto już rozbierać wykusz szpitala miejskiego przy ul. Szkolnej [...] Wskutek usunięcia murowanego parkanu odgradzającego do niedawna jeszcze szpital od ulicy oraz rzeczonego wykuszu, ul. Szkolna ulegnie zasadniczej zmianie.[3]

W roku 1938 ulica została przedłużona do Garbar.

22 października 1945 r. Miejska Rada Narodowa nadała szereg nowych nazw poznańskim ulicom i placom. Ulicy Podgórnej nadano nazwę ulica Walki Młodych. Nazwę tę planowano pierwotnie nadać ulicy Święty Marcin co spotkało się z oporem poznaniaków. 8 sierpnia ukazał się nawet w "Głosie Wielkopolskim" artykuł w obronie tradycyjnej nazwy ulicy[4].

Znani mieszkańcy

Na początku XX wieku kamienicę przy Podgórnej 6 (dawniej 7) nabył Roman Szymański, gdzie zamieszkał z całą swoją rodziną. Tutaj właśnie mieściły się redakcje „Orędownika" i „Kuriera Poznańskiego". Na miejscu (pod numerem 4, dawniej 5) znajdowała się też drukarnia. Kamienica miała swoją historię, bardzo charakterystyczną dla dziewiętnastowiecznych losów miasta, dziejów łączących polskość z kulturą przybyszów z Zachodu. Zbudowana została przez Albertynę Kolską, wdowę po właścicielu apteki na Starym Rynku, około 1840 roku, gdy syn jej objął rodzinny interes. W domu tym na piętrze mieszkał Karol Marcinkowski, znany i ceniony poznański lekarz, powstaniec i wybitny społecznik, jeden ze współtwórców poznańskiej drogi do niepodległości. W jego mieszkaniu w 1841 roku odbyło się zebranie założycielskie wielce zasłużonego Towarzystwa Naukowej Pomocy, na którego czele stanął sam Marcinkowski.

Ponadto w domu przy ulicy Podgórnej urodził się 2 października 1847 roku Paul von Hindenburg późniejszy feldmarszałek cesarskich Niemiec, wieloletni i ostatni prezydent Republiki Weimarskiej, cieszący się niemałym autorytetem wśród swoich rodaków.

W sąsiedniej kamienicy, pod nr 4 (dawniej nr 5), a dokładniej w jej oficynie miał swoją drukarnię Józef Ignacy Kraszewski, zaś w samym domu mieszkała siostra Jana Henryka Dąbrowskiego.

Pod nr 12 - ładna secesyjna kamienica - w tym domu  mieszkała  bł. Maria Karłowska, polska zakonnica, dziewica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. działała dobroczynnie, społecznie wśród ubogich, chorych i rozbitych rodzin Poznania

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…

Źródła

  1. NAZWY POZNAŃSKICH ULIC. w: „Kronika Miasta Poznania” nr 3-4/1984, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1984.
  2. Zygmunt Zaleski, „Nazwy ulic w Poznaniu z planem Wielkiego Poznania”, s. 59, Poznań, Magistrat Stołecznego Miasta Poznania, 1926.
  3. 3,0 3,1 Tadeusz Świtała, Poznań w roku 1927 w: „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1989, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1989.
  4. „Kronika Miasta Poznania” nr 3-4/1984, s. 47, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1984.

Galerie zdjęć

Advertisement