Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Tramwaj 4N w dniu otwarcia trasy

Wczytywanie mapy…

Propagandowy transparent w dniu otwarcia trasy

Trasa_Kórnicka

Trasa Kórnicka

Przejazd trasą Kórnicką

Trasa Kórnicka - otwarta 23 lutego 1979 roku trasa tramwajowa łącząca skrzyżowanie ulic Kórnickiej (która dała nazwę trasie) oraz Zamenhofa (obecnie Jana Pawła II) z pętlą na osiedlu Lecha. Jej budowę rozpoczęto 15 maja 1978 roku.

Na trasę, otwartą w 34. rocznicę wyzwolenia Poznania, skierowano linię nr 5 (z Górczyna) oraz nowo uruchomioną linię nr 23 z ulicy Lampego (obecnie Gwarna)[1].

Kilka lat później, 1 lutego 1982 roku do pętli na osiedlu Lecha skierowano linię nr 17.

Przedłużenia

W roku 1985 otwarto trasę tramwajową na Górnym Tarasie Rataj w osi ulicy Jedności Słowiańskiej (obecnie Chartowo i Żegrze) do ronda Starołęka. Od października 1983 roku na odcinku od ronda Starołęka do osiedla ZWM (obecnie przystanek Żegrze I) kursowała linia wahadłowa W.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Trasa tramwajowa przez Górny Taras Rataj

W roku 2007 oddano do użytku przedłużenie Trasy Kórnickiej na wprost do centrum miasta bez konieczności objazdu tramwajów przez ronda Rataje lub Śródka.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Trasa tramwajowa na Rataje

W roku 2012 zostało uruchomione, planowane już w chwili otwarcia trasy Kórnickiej, przedłużenie do Franowa biegnące od zlikwidowanej pętli na osiedlu Lecha.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Trasa tramwajowa na Franowo

30. rocznica

Z okazji 30-lecia Trasy Kórnickiej Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zorganizowały 22 lutego 2009 roku przejażdżki linią tramwajową nr 23 historycznym taborem: 4N+4Nd oraz 102Na[2].

Dzień później na trasie „piątki” pojawił się pełen przekrój poznańskiego taboru: od historycznych 102Na i 105N (przywróconych do stanu z lat 70. XX w.) po nowoczesne Tatry, Combino, Pumę i Moderusy Alfa.

Współczesność

4 lipca 2013 roku (po dwóch wykolejeniach Tatr[3]) na odcinku od przystanku Polanka do przejścia dla pieszych na wysokości Orlego Gniazda wprowadzono w obu kierunkach ograniczenie prędkości do 20 km/h[4].

Od sierpnia 2015, z powodu wysokich temperatur, które pogorszły i tak fatalny stan torowiska, tramwaje poruszają się po trasie z prędkością 10 km/h[5].

We wrześniu 2015 r. odbyły się konsultacje społeczne w sprawie modernizacji trasy tramwajowej od ulicy Kórnickiej do Ronda Żegrze[6].

Od maja do połowy czerwca 2016 r. na odcinku od przystanku Polanka do przystanku Os. Lecha trwały prace remontowe[7]. W ich trakcie wymieniono część podkładów oraz uzupełniono podsypkę tłuczniową[8].

Źródła

Linki zewnętrzne

Galeria

Lata 70. i 80. XX wieku

Rok 2000

Rok 2016

Advertisement