Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Teatr Wielki 1917

Teatr na pocztówce z 1917 roku

Am-Theaterplatz-Stadttheater-Paulikirche-Kgl-Ansiedlungskommission

Budynek Teatru na pocztówce z epoki

Wczytywanie mapy…

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Teatr WIelki - panorama

Teatr Wielki

Teatr Wielki - postać

Rzeźba idącego mężczyzny z panterą przed wejściem głównym

Quote3  Opera Poznańska jest bardzo ładnym budynkiem o szlachetnych proporcjach i takichże tradycjach. Wystrój widowni też ma bardzo ładny - jeśli ktoś lubi czerwony plusz i złocenia. Kolosalnych rozmiarów kryształowy żyrandol (tysiące kryształowych łezek i tysiące kryształowych kuleczek na kolistym metalowym szkielecie) wisi nad głowami melomanów, rozpraszając ich uwagę i powodując nieodmiennie na każdym spektaklu falę cichych rozważań na temat trwałości zamocowania na suficie.  Quote2

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, funkcjonujący również pod nazwą Opera Poznańska - mieści się w centrum Poznania przy ul. Fredry 9.

Historia[]

W konkursie na budowę nowego Teatru Miejskiego (niem. Stadttheater Posen) uczestniczył szereg renomowanych firm jednak nie został rozstrzygnięty. Ostatecznie budowę powierzono frmie Heilmann&Littmann. Prace rozpoczęto w roku 1909, a ukończono rok później[2].

Nowy budynek stał się nową siedzibą ówczesnego Teatru Miejskiego (mieszczącego się wówczas w Arkadii). Autorem projektu był Max Littmann, a architektura jest zgodna z regułami starożytnego Rzymu. Przed głównym wejściem po obu stronach ustawione są dwie rzeźby.

Początkowo nazywany Teatrem Miejskim (niem. Stadttheater Posen) swoją obecną nazwę Teatru Wielkiego miasta Poznania zyskał w 1919 roku po przejęciu budynku przez Polaków.

Repertuar[]

Od dłuższego czasu Teatr Wielki charakteryzuje się szerokim repertuarem poczynając od dzieł klasyki operowej na dziełach współczesnych kończąc specjalizując się jednocześnie w kompozycjach polskich i włoskich. W ostatnim czasie realizowanych jest sporo pomysłów skierowanych do nowych grup odbiorców, jak np. opera dla dzieci, Opera Kieszonkowa czy spektakle studenckie.

Źródła[]

  1. Teatr Wielki w: „Poznański przewodnik literacki”, pod red. Pawła Cieliczko i Joanny Roszak, s. 363, Poznań, Media Rodzina, 2013, ISBN 978-83-7278-365-3.
  2. „Atlas architektury Poznania”, pod red. Janusza Pazdera, s. 118, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2008, ISBN 978-83-7503-058-7.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement