Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Scena na Piętrze
Wczytywanie mapy…

Scena na Piętrze - istniejąca od 1979 roku najmniejsza scena w Wielkopolsce. Scena od samego początku działa w ramach Estrady Poznańskiej. Wcześniej, w latach 1971-1978 w lokalu przy ul. Masztalarskiej mieściła się siedziba kabaretu Tey.

Pierwsza premiera na Scenie, noszącej wówczas nazwę Sceny Inicjatyw, odbyła się 27 marca 1979 roku - wystawiono wówczas „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Marka Wilewskiego. Wystąpili w nim Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz, Leszek Teleszyński.

Obecna nazwa funkcjonuje od początku lat 80. Scena nigdy nie miała własnego aktorskiego zespołu, nie przeszkadza to jej jednak w goszczeniu najlepszych polskich aktorów. Na Scenie swój talent prezentowali m.in.: Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Beata Tyszkiewicz, Joanna Żółkowska, Hanka Bielicka, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Jerzy Zelnik, Henryk Machalica, Gustaw Holoubek, Leon Niemczyk oraz Roman Wilhelmi.

23 maja 1987 działalność zainaugurowała Scena Dziecięca Sceny na Piętrze.

Scena na Piętrze to nie tylko teatr. Odbywają się na niej najróżniejsze imprezy artystyczne - koncerty, występy kabaretów. Ich organizacją zajmuje się Estrada Poznańska. Scena gości m.in. koncerty w ramach festiwalu Made in Chicago, tu odbywają się przeglądy filmów animowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu Animowanego „Animator”.

Koniec pierwszej dekady XXI wieku to okres gruntownej modernizacji Sceny - przebudowano widownię, wymieniono fotele, zainstalowano klimatyzację.

Advertisement