Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Quote3  W aktorstwie się pogrążam, aktorstwu oddaję się całkowicie, bo ten zawód jest dla mnie wszystkim  Quote2
Roman Wilhelmi o sobie samym[1]
Wilhelmi tablica

Tablica pamiątkowa na budynku Sceny na Piętrze

Roman Wilhelmi - jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. W 1958 roku ukończył PWST w Warszawie.

Aktor wszechstronny (dobrze czuł się w dramacie, kinie akcji jak i w komedii) i charyzmatyczny. Twórca niezapomnianych kreacji polskiego kina[2][3]: m.in. Nikodema Dyzmy, Fornalskiego w Zaklętych rewirach, Olgierda Jarosza w serialu Czterej pancerni i pies, Stanisława Anioła w Alternatywy 4 czy też świetnej kreacji w mniej znanym Prywatnym śledztwie. Często występował również na deskach teatru telewizji[4].

Ostatni spektakl[]

Ostatnia premiera teatralna z Romanem Wilhelmim w roli głównej miała miejsce w Poznaniu 24 kwietnia 1991 roku. Aktor zagrał wówczas w monodramie „Mały światek Sammy Lee” Kena Hughesa na deskach Sceny na Piętrze[5].

Zmarł 3 listopada 1991 r. w Warszawie. Spoczywa na Cmentarzu Wilanowskim.

Upamiętnienia[]

  • Od roku 2008 na początku listopada obchodzone są coroczne Dni Romana Wilhelmiego, na które składają się pokazy filmów, wystawy, spotkania z bliskimi i współpracownikami aktora, oraz prezentacje sceniczne[6].
  • 3 listopada 2009 roku na budynku Sceny na Piętrze w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Romana Wilhelmiego autorstwa Marii Kanii[7].
  • 6 czerwca 2011 roku skwerowi przed budynkiem Sceny na Piętrze (przy skrzyżowaniu ulic Masztalarskiej i 23 lutego) nadano imię Romana Wilhelmiego[8].
  • 3 listopada 2012 roku na skwerze przed Sceną na Piętrze stanął pomnik Romana Wilhelmiego[9].

Przypisy[]

Advertisement