Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Robert Remak - tablica upamiętniająca

Robert Remak - polski i niemiecki lekarz, embriolog, histolog, fizjolog i neurolog. Twórca nowoczesnej embriologii i odkrywca, że wszystkie komórki pochodzą od innych komórek.

Brat Stephena Samuela Remaka.

Edukacja i praca naukowa[]

W Poznaniu rozpoczął edukację, wyróżniając się w szkole, co wspomina jego kolega z ław szkolnych, Marceli Motty:

Remak (...) syn dość ubogich rodziców, urodzony w Poznaniu, odznaczył się w gimnazjum, które ukończył ze dwa lata przede mną, zdolnością i pilnościąMarceli Motty

W 1833 roku Remal rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Berlinie. Jego berlińscy nauczyciele, Müller i Ehrenberg, umożliwili Remakowi w trakcie studiów badania mikroskopowe W roku 1836 roku opublikował on swoje pierwsze prace o budowie włókien nerwowych. W 1838 roku ukończył pracę doktorską pod tytułem „Observationes anatomicae et mikroskopicae de systematis nervosi structura”. W 1855 roku ukazała się zaś publikacja dot. jego badań nad znaczeniem elektrostymulacji.

Mimo pracy na ziemiach stricte niemieckich, Remak odczuwał silne związki z polskością. Jego praca doktorska dedykowana była Alfredowi Bentkowskiemu, lekarzowi poznańskiemu, który aktywnie uczestniczył w powstaniu listopadowym. Praca ta została, po uzupełnieniu, wydana również w języku polskim w roku 1839.

Tak wspomina Motty Roberta Remaka z czasów Wiosny Ludów roku 1848:

W Berlinie zastałem go żyjącego tylko z Polakami, szczególnie zawodu lekarskiego lub paniczykami; nie tylko uchodził u wszystkich za całkiem spolszczonego, ale, co było już wtenczas rzadkością sam się Polakiem mianował.Marceli Motty

Upamiętnienia[]

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Advertisement