Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Radio Afera
Wczytywanie mapy…
Quote3  Alternatywa w eterze  Quote2
Hasło rozgłośni

Studenckie Radio "AFERA" Politechniki Poznańskiej - najstarsza, nadająca od 1971 roku, niekomercyjna stacja radiowa na terenie Poznania.

O Radio Afera[]

"Afera" gra przede wszystkim rocka, dźwięki alternatywne i klubowe; post rock, trip hop, acid jazz. Jest odpowiedzią na zuniformizowaną pop-kulturę. Znaleźć tu można programy humorystyczne, kulturalne, filmowe. Cechą charakterystyczną radia jest sposób prowadzenia audycji: nieskrępowany, dowcipny, nierzadko ironiczny. Nikt w "Aferze" nie przedstawia prawd objawionych, stara się jednak zarazić swoją pasją (muzyką, sposobem patrzenia na rzeczywistość) jak największą liczbę słuchaczy.

"Afera" jest obecnie fenomenem na skalę krajową. Nie dość, że gra zupełnie inną niż pozostałe stacje muzykę, to liczy sobie przeszło dwie setki członków (nie pracowników), którzy za darmo, dla własnej satysfakcji, potrafią poprowadzić audycje na wysokim poziomie i stworzyć bogaty całotygodniowy program. Doceniają to słuchacze z całego kraju, Europy i świata (słuchać można bowiem "Afery" również w Internecie). Wysyłają maile, w których piszą, że takiej stacji - młodej, niezależnej i nieskrępowanej marketingowymi ograniczeniami - im brakowało.

"Afera" to także szkoła radiowego rzemiosła. Wielu nie tylko poznańskich dziennikarzy i radiowców działało kiedyś w tym radiu, wspominając to często jako jedną z najciekawszych przygód życia. "Afera" to nie tylko miejsce pracy, ale również spotkań i nawiązywania przyjaźni na całe życie.

Historia[]

Radio nadaje od 15 marca 1971 r. Uważane za najstarszą niepubliczną i niekomercyjną rozgłośnię radiową w Poznaniu. Najpierw jako studencki radiowęzeł - jeden dla wszystkich akademików na Piotrowie, skąd Afera nadaje zresztą do dziś (z DS 5). Wcześniej praktycznie w każdym domu studenckim istniało studio radiowe, gdzie tworzony był osobny program.

Od 1990 r. w eterze na falach UKF. Studenckie Radio Afera było pierwszą niepaństwową stacją w Poznaniu, którą można było usłyszeć w eterze. Pierwsze wystartowało publiczne Radio Merkury, dopiero potem pojawiło się komercyjne Radio S (dziś Radio ESKA).

Pierwszą audycję w eterze poprowadził Darek Krakowiak, ówczesny redaktor naczelny. Nadajnik zrobił zaprzyjaźniony elektronik, student Politechniki. Antenę stanowił kabel koncentryczny przypięty do kija i ustawiony na trawniku między domami studenckimi nr 1 i 3 przy ulicy Kórnickiej. Sygnał był emitowany na częstotliwości 73,4 MHz. Redakcja Studenckiego Radia Politechniki Poznańskiej Afera mieściła się w Domu Studenckim nr 1 i tam pozostała do 1993 roku. Program emitowany był od 21:30 do północy.
Od 1991 roku program rozpoczynał się od 20:00 i emitowany był przez cztery godziny. Nadajnik został umieszczony na dachu najwyższego akademika Politechniki DS 5, przy ulicy Św. Rocha.

W 1993 roku radio zmuszone zostało do tymczasowej przeprowadzki do Domu Studenckiego nr 5. Tam do dziś mieszczą się studia emisyjne rozgłośni.

W 1994 zwiększony został zasięg stacji, wydłużona ramówka (start o 16.00), redaktorem naczelnym został Tomasz Dworek. Politechnika Poznańska kupiła dla radia profesjonalny nadajnik.

Do 1995 r. Afera nadawała w skomplikowanej sytuacji prawnej - PAR nakazywał przerwanie emisji, Politechnika Poznańska składała odwołanie, Ministerstwo decyzje podtrzymywało lub odrzucało. Od 1995 r. Afera otrzymała koncesję na nadawanie programu na obecnej częstotliwości - 98,6 Mhz.

2 października 1995 roku stacja rozpoczęła nadawanie programu przez 18 godzin, od 6:00 do 24:00 (Wcześniej od 6:00 do 9:00 i z przerwą od 16:00 do 24:00)

W lipcu 1998 r. Afera odebrała Nagrodę dla najlepszej stacji rocku przyznaną przez czytelników ogólnopolskiego magazynu muzycznego „Tylko Rock”. Nagrodę – mikrofon i słuchawki odebrał w Warszawie Tomek Dworek, redaktor naczelny i Krzysztof Graj, szef muzyczny.

Od 2002 r. także w Internecie, od grudnia 2002 nadaje przez całą dobę.

Od 2004 roku Afera należy do Grupy Polskie Rozgłośnie Akademickie.

Urodziny Radia Afera[]

Afera koncert 20 lat

Plakat zapraszający na koncert z okazji 20-lecia Afery

Co roku, na przełomie października i listopada organizowane są urodziny Radia Afera. Z reguły trwają cały tydzień, podczas którego organizowane są przeróżne imprezy, od przedstawień teatralnych, poprzez seanse filmowe, aż po wielkie koncerty.

W grudniu 1997 roku Afera po raz pierwszy zorganizowała imprezy urodzinowe, dla słuchaczy przygotowano koncert podczas którego zagrały gwiazdy muzyki rockowej; Pidżama Porno, Kasia Nosowska, Muniek Staszczyk, Marcin Świetlicki, Tomek Budzyński.

Swoje 18-te urodziny (w 2008 roku) rozgłośnia obchodziła na Placu Wolności. Odbył się koncerty zespołów: Żelki, Underground Fly, Snowman i Bajzel.

20. urodziny[]

Jubileuszowy koncert główny z okazji przypadającego w roku 2010 20-lecia odbył się w klubie Eskulap. Wystąpiły zespoły i wykonawcy tacy jak TSA, Czesław Śpiewa, Akurat, czy poznański Hellow Dog. Następnego dnia na deskach Estrady Poznańskiej odbył się koncert galowy Affabre Concinui, który poprzedził film o Radiu Afera.

Linki[]

Advertisement