Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Głaz poświęcony pamięci Piotra Majchrzaka

Piotr Majchrzak - uczeń poznańskiego Technikum Ogrodniczego. Wieczorem 11 maja 1982 r. został w centrum miasta wylegitymowany przez funkcjonariuszy ZOMO i dotkliwie pobity. Przyczyną mógł być wpięty w ubranie opornik.

Majchrzak zmarł w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności, 18 maja na skutek rozległych obrażeń czaszki. 21 maja na cmentarzu miłostowskim odbył się jego manifestacyjny pogrzeb jako ofiary stanu wojennego.

Śledztwo

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Śledztwo w sprawie śmierci Piotra Majchrzaka zostało umorzone „z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa”. Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW (tzw. komisja Rokity) stwierdziła w swoim raporcie, że śledztwo to zostało umorzone, wbrew temu, co wynikało z materiału dowodowego.

Upamiętnienia

Na ulicy Fredry (w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Najświętszego Zbawiciela) w sierpniu 1990 odsłonięto głaz poświęcony pamięci Piotra Majchrzaka ufundowany przez Solidarność Walczącą oraz Partię Wolności.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Głaz pamięci Piotra Majchrzaka

4 listopada 2014 r. radni miejscy nadali zaułkowi łączącemu ulicę Tadeusza Kościuszki z ulicą Księcia Józefa nazwę zaułek Piotra Majchrzaka.

Źródła

Advertisement