Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Majchrzak Erratic Poznan

Głaz poświęcony pamięci Piotra Majchrzaka

Piotr Majchrzak - uczeń poznańskiego Technikum Ogrodniczego. Wieczorem 11 maja 1982 r. został w centrum miasta wylegitymowany przez funkcjonariuszy ZOMO i dotkliwie pobity. Przyczyną mógł być wpięty w ubranie opornik.

Majchrzak zmarł w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności, 18 maja na skutek rozległych obrażeń czaszki. 21 maja na cmentarzu miłostowskim odbył się jego manifestacyjny pogrzeb jako ofiary stanu wojennego.

Śledztwo[]

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Śledztwo w sprawie śmierci Piotra Majchrzaka zostało umorzone „z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa”. Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW (tzw. komisja Rokity) stwierdziła w swoim raporcie, że śledztwo to zostało umorzone, wbrew temu, co wynikało z materiału dowodowego.

Upamiętnienia[]

Na ulicy Fredry (w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Najświętszego Zbawiciela) w sierpniu 1990 odsłonięto głaz poświęcony pamięci Piotra Majchrzaka ufundowany przez Solidarność Walczącą oraz Partię Wolności.

Information icon Dowiedz się więcej w: Głaz pamięci Piotra Majchrzaka

4 listopada 2014 r. radni miejscy nadali zaułkowi łączącemu ulicę Tadeusza Kościuszki z ulicą Księcia Józefa nazwę zaułek Piotra Majchrzaka.

Źródła[]

Advertisement