Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A-244
w dniu 19 stycznia 1983 r.[1]

Park Sołacki z lotu ptaka 1930

Park Sołacki z lotu ptaka w roku 1930

Stawy Park Sołacki

Park Sołacki - reprezentacyjny park powstały w krajobrazowym stylu angielskim w 1911 roku na podmokłych terenach wzdłuż Bogdanki[2] w okolicy willowej dzielnicy Sołacz, pomiędzy ulicami Małopolską i ul. Litewską.

Historia[]

Park został wybudowany na terenie podmokłej doliny Bogdanki. Jego budowa rozpoczęła się w 1908 roku, a zakończyła w 1911 r. Zatwierdzony przez poznańską Radę Miejską 30 września 1909 r. został wykonany przez ówczesnego niemieckiego dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube. Na realizację projektu przeznaczono 128 tys. marek. Projekt zrealizowała firma Tilo Neukranz, która rozpoczęła prace 1 października 1908 roku. W latach 1932-1933 na terenie parku zamontowano elektryczne latarnie uliczne pochodzące z dawnych terenów Powszechnej Wystawy Krajowej.

Park Sołacki w okresie międzywojennym tętnił życiem. Odbywały się tutaj jarmarki, słynne Kiermasze Sołackie organizowane na przełomie maja i czerwca, festyny i koncerty.

Okres II wojny światowej nie przyniósł większych szkód dla parku. Okupanci zmienili jego nazwę na Kuhndorfpark, co po polsku znaczy Park Niestachowski.

Po roku 1945[]

20 grudnia 1949 r. Park Sołacki, decyzją Miejskiej Rady Narodowej, przemianowano na park Stalina (w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Józefa Stalina)[3]. Po roku 1956 przywrócono nazwę Park Sołacki.

Charakterystycznym widokiem parku w tym okresie była 30-metrowa wieża spadochronowa, która po dwukrotnych próbach została wysadzona przez saperów w 1974 roku.

Obecnie Park Sołacki regularnie poddawany jest renowacjom. Po ostatnich park zyskał nowe nawierzchnie ścieżek, ławki oraz nowe latarnie.

Obiekty[]

<places category="Park Sołacki" />

Galeria[]

Na dawnych fotografiach i pocztówkach[]

Współcześnie[]

W pobliżu

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…

Źródła[]

  1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu - Rejestr zabytków
  2. W dolinie Bogdanki w: „Kronika Miasta Poznania” nr 3/2002, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2002.
  3. „Kronika Miasta Poznania” nr 3-4/1984, s. 51, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1984.
Advertisement