Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Podczas PeWuKi

Park Jana Kasprowicza - park położony na Łazarzu.

Historia

Urządzony na terenach dawnego Placu Ciętego, na którym odbywały się ćwiczenia wojskowe i gry sportowe. W roku 1929 plac został zajęty na potrzeby PeWuKi - Zbigniew Zakrzewski tak pisze o tym miejscu podczas wystawy:

Pełen dynamiki rytm Pewuki, która zajęła cały ten teren i oznaczyła go literą „E”. U zbiegu ulic Wyspiańskiego i Reymonta usadowiła się główna rozwalająca atrakcja Wystawy, Wesołe Miasteczko. Przy wejściu do tego Prateru w miniaturze witał gości Pan Twardowski, co to rozsiadł się na półksiężycu. Miasteczko ożywiała wieczorem bogata iluminacja. W pobliżu wejścia stała prawie dwudziestometrowa,oryginalna wieża pawilonu nawozów sztucznych. Uciech w Wesołym Miasteczku było co nie miara: wyścigowy tor samochodowy, autodrom z małymi elektrycznymi samochodzikami, wirujące koło śmiechu, diabelski młyn wózek z oślim łbem na przodzie, kolejka wodna. Nic nie dorównywało jednak kolejce górskiej, pędzącej z olbrzymią szybkością. Tor rozpięty na czterech poziomach, co chwilę skręcał, wznosił się i nagle gwałtownie spadał. Tutaj w Wesołym Miasteczku, bił w godzinach popołudniowych puls ogromnej Pewuki.

W 1929 r. z okazji PeWuKi, zbudowano na tym terenie największe w okresie międzywojennym wesołe miasteczko w którym mieścił się m. in. diabelski młyn, kolejka górska i największa na kontynencie zjeżdżalnia wodna (92 m).

Park zaczęto urządzać w roku 1936, a otwarcie planowano 1 września 1939 roku. Podczas okupacji Niemcy zdewastowali park, planując przeniesienie na jego miejsce poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. W 1945 urządzono tu lądowisko dla samolotów sanitarnych, a w szkole obok przy ul. Jarochowskiego 1 urządzono szpital polowy dla rannych żołnierzy radzieckich.

Właściwą budowę parku rozpoczęto w 1962 r. wg projektu Bernarda Lisiaka. Dzisiaj to Park Kasprowicza, jeden z największych parków w mieście - o pow. 9,3 ha.

W 1972 r. przekazano do eksploatacji baseny otwarte w parku Kasprowicza[1].

Na jego terenie mieści się Hala Widowiskowo-Sportowa Arena. Park Kasprowicza to teraz Arena, pływalnia, tory łucznicze, korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci, górki saneczkowe. Wg projektu z roku 2007 roku: hala lodowiska, kryta pływalnia, boiska otwarte, place zabaw, trasy rowerowe, górki saneczkowe, a przede wszystkim duży teren trawiasty dla interaktywnego korzystania, łącznie z zielonymi dachami nad halą pływalni i lodowiska.

Źródła

  • Głos Wielkopolski (pasaż poznański) z dn. 9. 05. 2014 r.
  1. „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1974, s. 149, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1974.

Galeria

Advertisement