Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
PzKpfw V Panther
Quote3  Artyleria wprawiła się już w ostrzale tej ulicy, skręcamy w związku z tym w prawo, na teren porośnięty drzewami, a dalej, po naszej prawej stronie jedzie Pantera. Nagle słyszymy głos dowódcy: Wieża na godzinę drugą, odległość 1200, pocisk burzący w górne okno wieży ciśnień. Tak szybko jak padają komendy, obracam wieżą, naciskając pedał siłownika, ustawiam celownik. Słyszę meldunek Algnera: Działo załadowane! Kiedy pada rozkaz: Ognia!, uruchamiam spust, huk, armata cofa się i pocisk wpada przez okno. Wybuch podnosi dach, cegły sypią się, a chmura kurzu unosi się dookoła wieży ciśnień  Quote2
Relacja Richarda Siegerta - celowniczy towarzyszącego Panterze Tygrysa

Pantera z Wildy - jeden z dwóch czołgów modelu PzKpfw V biorących udział w walkach podczas obrony Twierdzy Poznań w 1945.

Załoga[]

Dowódcą tej niewielkiej jednostki był doświadczony oficer, odznaczony Krzyżem Rycerskim Hauptmann Wolfgang von Malotki, wykładowca taktyki w 8. Kompanii V Szkoły Podchorążych Piechoty Wehrmachtu w Poznaniu.

Wg słów Leutnanta Wilhelma Berlemanna (elewa V Szkoły Podchorążych), którego Hauptmann von Malotki namawiał do wstąpienia do załogi, Pantera von Malotkiego miała zamocowanego Panzerfausta z lewej strony wieży.

W tym czasie obsada czołgu nie była w pełni kompletna, dlatego też Malotki próbował namówić na wstąpienie do jego załogi młodego junkra V Szkoły Podchorążych Piechoty Leutnanta Wilhelma Berlemanna.

Przydział[]

W pierwszych dniach kampanii Pantera wraz Tygrysem została przydzielona do walki we wschodniej części miasta. Pozostałe czołgi (druga Pantera oraz PzKpfw IV) zostały przydzielone do obrony Cytadeli.

Zniszczenie[]

Czołg został zniszczony 27 stycznia 1945 r. na Wildzie przez trafienie w bok z działa IS-2. Jego wrak z charakterystycznym, przymocowanym do wieży panzerfaustem stał jeszcze długo po zakończeniu walk na wildeckiej ulicy.

Advertisement