Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

PzKpfw V Panther.jpg

Quote3.png  Artyleria wprawiła się już w ostrzale tej ulicy, skręcamy w związku z tym w prawo, na teren porośnięty drzewami, a dalej, po naszej prawej stronie jedzie Pantera. Nagle słyszymy głos dowódcy: Wieża na godzinę drugą, odległość 1200, pocisk burzący w górne okno wieży ciśnień. Tak szybko jak padają komendy, obracam wieżą, naciskając pedał siłownika, ustawiam celownik. Słyszę meldunek Algnera: Działo załadowane! Kiedy pada rozkaz: Ognia!, uruchamiam spust, huk, armata cofa się i pocisk wpada przez okno. Wybuch podnosi dach, cegły sypią się, a chmura kurzu unosi się dookoła wieży ciśnień  Quote2.png
Relacja Richarda Siegerta - celowniczy towarzyszącego Panterze Tygrysa

Pantera z Wildy - jeden z dwóch czołgów modelu PzKpfw V biorących udział w walkach podczas obrony Twierdzy Poznań w 1945.

Załoga

Dowódcą tej niewielkiej jednostki był doświadczony oficer, odznaczony Krzyżem Rycerskim Hauptmann Wolfgang von Malotki, wykładowca taktyki w 8. Kompanii V Szkoły Podchorążych Piechoty Wehrmachtu w Poznaniu.

Wg słów Leutnanta Wilhelma Berlemanna (elewa V Szkoły Podchorążych), którego Hauptmann von Malotki namawiał do wstąpienia do załogi, Pantera von Malotkiego miała zamocowanego Panzerfausta z lewej strony wieży.

W tym czasie obsada czołgu nie była w pełni kompletna, dlatego też Malotki próbował namówić na wstąpienie do jego załogi młodego junkra V Szkoły Podchorążych Piechoty Leutnanta Wilhelma Berlemanna.

Przydział

W pierwszych dniach kampanii Pantera wraz Tygrysem została przydzielona do walki we wschodniej części miasta. Pozostałe czołgi (druga Pantera oraz PzKpfw IV) zostały przydzielone do obrony Cytadeli.

Zniszczenie

Czołg został zniszczony 27 stycznia 1945 r. na Wildzie przez trafienie w bok z działa IS-2. Jego wrak z charakterystycznym, przymocowanym do wieży panzerfaustem stał jeszcze długo po zakończeniu walk na wildeckiej ulicy.

Advertisement