Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Zajta jest nie akuratna, fest ma być!

Artykuł jest istotny, ale brakuje mu podstawowych treści. Rozwiń opisy lub wgraj dodatkowe ilustracje.
Jeżeli masz pomysł, dodaj nową sekcję.

Ostrów Tumski od strony wschodniej (rok 1924)

Wczytywanie mapy…

Ostrów Tumski wraz z mostem Cybińskim na fotografii lotniczej z połowy lat 60.

Ostrów Tumski współcześnie

Pędzlem Z. Wieczorka

Na oddzielonym widłami Warty i Cybiny, pełnym zieleni Ostrowie Tumskim - w miejscu, gdzie rozpoczęła się historia Polski - czas płynie własną, niespieszną miarą. Dawna wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania: z dominującą nad całością katedrą, niedużym i zgrabnym kościołem Najświętszej Marii Panny, brukowanymi ulicami biegnącymi po narysie dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych.

W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, stał się on „relikwiarzem” pamiątek narodowych. Ale jednocześnie każde z miejsc, które warto tutaj zobaczyć, świadczy o formacie i talentach sławnych poznańskich biskupów, bez których działalności Poznań byłby inny. Warto poddać się nieco niewspółczesnej atmosferze Ostrowa Tumskiego i po zwiedzeniu najważniejszych zabytków zapuścić się w ciche i pełne uroku (szczególnie w porze kwitnienia drzew) boczne uliczki.


Na Ostrowie

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…
Advertisement