Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Most Tumski
Wczytywanie mapy…
Długość:50 m
Przeszkoda:Rzeka Warta
Rok powstania:1857 (drewniany),
1886 (żelazny)
Rok zburzenia:1924
Most Tumski plan 1911

Most na planie miasta z roku 1911

Most Tumski - most łączący Chwaliszewo z Ostrowem Tumskim istniejący od czasów średniowiecznych. Został poważnie uszkodzonego w trakcie powodzi w roku 1888 i ostatecznie rozebrany po powodzi roku 1924.

Przeprawa przez rzekę znajdowała się w tym miejscu już w średniowieczu, na wylocie z Chwaliszewa przez Ostrów Tumski i Śródkę w kierunku wschodnim.

Twierdza Poznań[]

W trakcie budowy Twierdzy Poznań i wykopania Zachodniego Kanału Ulgi w roku 1857 powstał drewniany most drogowy o konstrukcji leżajowej, czteroprzęsłowy, z niewielkim, piątym, przęsłem zwodzonym. Miał on ponad 40 metrów długości i 7,5 metra szerokości. W latach 1857-1862 wschodni przyczółek umocniono budując dwie kaponiery.

Konstrukcja żelazna[]

W roku 1886 roku na miejscu drewnianego powstał most żelazny o długości niemal 50 metrów i szerokości 9 metrów. Przez most o nośności 10 ton wiodła brukowana droga oraz chodniki wyłożone granitowymi płytami. Zwodzone przęsło, relikt "fortecznej" przeszłości mostu, zastąpiono stałym. Przy krawędzi mostu poprowadzono również tor tramwajowy. Poszerzono także przejazd w umocnionym, wschodnim przyczółku, wyposażając go jednocześnie w żelazną bramę.

Podczas powodzi w 1889 roku podmyło północną kaponierę, która zawaliła się. Uszkodzonych umocnień nie odbudowano.

Dwudziestolecie międzywojenne[]

Po odzyskaniu niepodległości władze Poznanie były świadome ograniczeń mostu Tumskiego. Mały prześwit tamował przepływ wody przy wysokim stanie Warty. Dodatkowo most posiadał nośność tylko 10 ton oraz wąską jezdnię. Decyzję o budowie nowoczesnej przeprawy przyspieszyła powódź w roku 1924, która 4 kwietnia spowodowała podmycie i zawalenie się jednego z przyczółków mostu.

W 1925 roku most Tumski został zastąpiony przez most Bolesława Chrobrego.

Advertisement