Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Grób Mielocha

Mauzoleum

Wczytywanie mapy…
Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A-265
w dniu 30 października 1984 r.[1]

Mauzoleum Mielochów - neoklasycystyczny grobowiec rodziny Mielochów w formie glorietty postawiony przed II wojną światową przez Wandę Kiszczenko, z domu Mielochównę. W grobowcu spoczął jej brat, Andrzej Mieloch – właściciel ogrodów na Białej Górze, a także jego syn Jerzy i córka.

W latach 70. XX w. Mielochowie zostali wywłaszczeni z Białej Góry. Groby przeniesiono na cmentarz junikowski, a dawne ogrody obrosły dziką zielenią. W latach 90. wandale zerwali z dachu mosiężną blachę – obiekt groził zawaleniem.

Obecnie[]

Szlak Mauzoleum Mielochów

Szlak do Mauzoleum, znak w pobliżu skrzyżowania ulic Chartowo i Baraniaka

Dziś teren ten (ok. 6 km²) powrócił do rodziny Mielochów wraz z mauzoleum wymagającym dużych nakładów i rekonstrukcji (dach zabezpieczono prowizorycznie papą). Ponieważ rodziny nie stać na ochronę pamiątki po dawnej rodowej świetności, konserwator zabytków rozważa propozycję przeniesienia zabytku na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha. Mauzoleum od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków

Szlak[]

Na początku roku 2018 Nadleśnictwo Antoninek wytyczyło szlak do Mauzoleum poprowadzony w dolinie Cybiny oraz na wzniesieniach Białej Góry. Jedną z atrakcji trasy będzie punkt widokowy, który znajdzie się przy ul. Wiankowej. Podobny zlokalizowany zostanie na południowym brzegu stawu Olszak[2].

Czarna róża[]

Czarna róża

Róża z gatunku Baccara

Andrzej Mieloch był w okresie międzywojennym znanym ogrodnikiem. Jerzy Mieloch dał początek legendzie o niezwykle rzadkiej czarnej róży wyhodowanej na Białej Górze. W rzeczywistości rodzina hodowała różę gatunku baccara, która zamknięta sprawiała wrażenie czarnej.

Information icon Dowiedz się więcej w: Ogrody Mielochów

Ciekawostki[]

Mezo_-_Sacrum

Mezo - Sacrum

Sacrum - Teledysk Mezo z mauzoleum w tle

Obiekt mauzoleum Mielochów wykorzystano jako naturalną scenografię w teledysku poznańskiego rapera Mezo i Kasi Wilk podczas nagrywania utworu „Sacrum”.

Źródła[]

Advertisement