Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Maciej Krzysztof Frankiewicz - działacz polityczny, samorządowy i sportowy, wiceprezydent Poznania w latach 1999-2009 (odpowiadał za oświatę, sport i kulturę).

Urodził się 14 grudnia 1958 roku w Poznaniu, zmarł 16 czerwca 2009 r. w szpitalu w Śremie. Bezpośrednią przyczyną śmierci był rozległy zator tętnicy płucnej a pośrednią wypadek, któremu uległ miesiąc wcześniej podczas jazdy konnej.

Maciej Frankiewicz był niezwykle barwną postacią, miał wielu zwolenników, ale nie szczędzono mu też słów krytyki. Miłośnik sportów ekstremalnych, pływał, nurkował, biegał i zdobywał górskie szczyty. Skakał też ze spadochronem, a raz nawet do Malty w garniturze.

Jako zapalony kawalerzysta, Frankiewicz co roku w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego zakładał historyczny mundur i wraz ze szwadronem reprezentacyjnym przypominał o dawnej chwale 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Był pomysłodawcą, współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem poznańskiego maratonu i półmaratonu, w których startował zawsze z numerem 2. Po śmierci został patronem maratonu poznańskiego.

Był inicjatorem powołania poznańskiego oddziału „Solidarności Walczącej”.

Advertisement