Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Tablica pamiątkowa umieszczona w poznańskim autobusie

Honorowe miejsce Krystyny Feldman w restauracji Cocorico

Grób aktorki

Krystyna Feldman - polska aktorka charakterystyczna, "królowa epizodów". Pochodziła z rodziny artystycznej. Jej ojciec, Ferdynand Feldman, był znanym na początku XX wieku aktorem szekspirowskim, matka Krystyna - aktorką teatralną i śpiewaczką operową. Małe role grała już w wieku pięciu lat.

W 1937 r. ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, niedługo potem debiutowała na deskach lwowskiego Teatru Miejskiego. W roku 1942 wstąpiła do Armii Krajowej pełniąc rolę łączniczki.

Po wojnie występowała w teatrach m.in. Łodzi, Szczecina, Opola, Krakowa i Poznania. Od 1983 r. była aktorką poznańskiego Teatru Nowego. Zagrała również kilkanaście ról w spektaklach Teatru Telewizji.

W 1980 r. roku SB wszczęła wobec aktorki sprawę operacyjnego rozpoznania o kryptonimie "Aranżerka". Krystynę Feldman zaczęto nękać po tym, jak podpisała list w obronie autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo kontroli korespondencji, częstych rewizji w mieszkaniu i wielu utrudnień w rozwoju kariery, aktorka nie dała się złamać.

W 2004 roku, w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat, wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej. W Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze wcieliła się w postać malarza Nikifora Krynickiego. Za tę kreację została wyróżniona nagrodą dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Zmarła w swoim poznańskim mieszkaniu 24 stycznia 2007 r. na raka płuc. Pochowana została w alei Zasłużonych na cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu. Zgodnie z życzeniem, pochowano ją w kostiumie z ostatniego spektaklu – monodramu "I to mi zostało".

Legenda głosiła, że nigdy nie miała w domu lodówki, pralki ani telewizora – aktorka potwierdziła ją tylko w stosunku do ostatniego z wymienionych urządzeń.

Znane role

  • Nikifor ("Mój Nikifor")
  • Tzarowa, gospodyni Bednarskiego ("Na kłopoty Bednarski")
  • babka Rozalia Kiepska ("Świat według Kiepskich")
  • łuczniczka Wilhelmina Koroniecka ("Złoto dezerterów")
  • sekretarka Reila ("Stawka większa niż życie" odc. 3 "Ściśle tajne")
  • telefonistka Zosia ("Wolne miasto")

Upamiętnienia

  • W 2006 roku w ogródku restauracji Cocorico, której częstym gościem była Krystyna Feldman, przyznane zostało honorowe miejsce, które oznaczone jest specjalną tabliczką.
  • W autobusie Solaris Urbino (o numerze 1840), który kursuje na linii nr 74 znajduje się tabliczka upamiętniająca Krystynę Feldman, oddaną pasażerkę poznańskiej komunikacji. Tabliczkę odsłonięto 29 lutego 2008 r. na miejscu, na którym najczęściej w tym pojeździe siadała.
  • Od września 2007 roku niewielka uliczka prowadząca do Teatru Nowego nosi nazwę Zaułek Krystyny Feldman[1]
  • 24 stycznia 2008 roku w miejscu jej zamieszkania na osiedlu Armii Krajowej odsłonięto tablicę pamiątkowa poświęconą aktorce.

Przypisy

Advertisement