Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Potato

Co za gemela! Trza to ruk cuk porychtować!

Artykuł nie ma poprawnego formatowania treści, prawdopodobnie brakuje wielu linków i poprawnego podziału na sekcje. Popraw go, żeby inni mogli łatwo z niego korzystać.

Kino Wilda - neon

Neon nad wejściem do kina. Neon z napisem "Wilda" powrócił w to miejsce 7 listopada 2014 r.

Kinowilda

Kino Wilda

KinowildaW

wnętrze Kina Wilda około 1964

Kinowildadziś

dziś - Biedronka

Wczytywanie mapy…

Zostało wybudowane w 1962 r. Na początku 1999 r. przeszło generalną modernizację, w kwietniu 2005 r. zaprzestało jednak regularnej działalności filmowej z powodów ekonomicznych. Następnie sala projekcyjna kina "Wilda" wykorzystywana była do różnego typu przedstawień, w czasie ferii zimowych 2006 r. wyświetlano w niej bajki dla dzieci. Obecnie w budynku mieści się dyskont spożywczy sieci Biedronka. Po kinie pozostał napis "Kino Wilda" na bramie wjazdowej na dziedziniec budynku.

Do czasu powstania "Multikina" było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu. Posiadało widownię z balkonem na 760 miejsc, gigantyczny, przeszklony holl i nowoczesną, wentylację grawitacyjną. Zimą sala ogrzewana była przy pomocy nadmuchu ciepłego powietrza, a holl kina był tak duży, że organizowano w nim zabawy sylwestrowe. W kinie "Wilda" przez wiele tygodni wyświetlano, przy pełnej sali, filmy o przygodach markizy Angielki, modne wówczas westerny z Winnetou na czele, czy brawurowe popisy Luisa de Funes`a w jego kolejnych filmach. Ale w kinie "Wilda" można było również zobaczyć obrazy Felliniego, Antonioniego - nie wspominając o filmach Fasbindera, czy Wima Wendersa. W połowie lat 80. w każdy czwartek 700 uczniów poznańskich szkół średnich przychodziło na projekcję nieznanych w Polsce filmów, a sprowadzanych specjalnie dla nich z ambasad i konsulatów. To właśnie tu narodził się DKF "Absolwent". W kinie "Wilda" odbywały się na początku lat 90. Poznańskie Premiery Filmowe m.in. polska prapremiera filmu Filipa Bajona "Poznań 56".

Na początku nowych czasów kino "Wilda" zostało wyposażone w unikalny w tamtych czasach system odtwarzania dźwięku Digital Dollby Surround. Było to kilka lat wcześniej zanim wybudowano 1998 roku pierwsze w Polsce kino wielosalowe -"Multikino" przy ul. Królowej Jadwigi. Ten nowomodny, wielosalowy obiekt odebrał "Wildzie" palmę pierwszeństwa. Rok później państwowi właściciele "Wildy" przeprowadzili gruntowny remont obiektu. Wymieniono fotele, wykładziny akustyczne na ścianach, ekran oraz sprzęt nagłaśniający. Po remoncie kino posiadało najwyższy europejski standard oraz wieloletnią tradycję. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że posiadało najlepszą markę. W kilka lat później Urząd Marszałkowski przejął zarządzanie nad kinem i jego mało konkurencyjnym państwowym właścicielem.

Jeszcze przez kilka miesięcy 2006 r. Wilda broniła się przed bankructwem, m.in. dzieląc działalność filmową z pokazami kabaretowymi. Nieskutecznie.

W sierpniu 2006 r. syndyk masy upadłościowej zdecydował się ogłosić przetarg na zakup budynku. - Zgłosił się tylko jeden oferent, który kupił kino za cenę wywoławczą. To z nim została podpisana umowa przedwstępna - mówi Jarema Sawiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu. W sprawozdaniu z ostatnich kilku miesięcy syndyk napisała m.in.: "Dużego zaangażowania i poświęcenia czasu wymagała sprawa kina Wilda, gdzie toczą się cały czas prace związane z prowadzonymi odkrywkami i sprawdzaniem nośności murów kina przez spółkę Jeronimo Martins".

Advertisement