Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

<places category='Wilda' />

Dolna Wilda z lotu ptaka

Wczytywanie mapy…

Charakterystyczna kamienica w pruskim stylu

Wilda – dzielnica Poznania, została włączona w granice miasta 1 kwietnia 1900 roku. Od czasu, kiedy była wsią książęcą, wymienioną w przywileju lokacyjnym Poznania (rok 1253) do chwili inkorporowania, przechodziła nie tylko przekształcenia własnościowe, ale także demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. W końcu XIX wieku, kiedy nastąpiło gwałtowne przyspieszenie, przeobraziła się z podmiejskiej rolniczej wsi w przemysłowe zaplecze Poznania.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W 1529 roku włodarze miejscy nabyli z rąk swoich mieszczan Wildę, będącą wówczas obszernym folwarkiem nie posiadającym własnych chłopów[1].

Na Wildzie

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…
Rynek Wildecki
Główny plac dzielnicy z kościołem, gmachami użyteczności publicznej i szeregiem pięknych kamienic, dzielił ją na dwie różniące się części - reprezentacyjną, zamieszkałą przez elity społeczne i inteligencję, oraz fabryczną i proletariacką. W latach międzywojennych wypracowany został ostateczny kształt Wildy jako dzielnicy Poznania, a wybuch II wojny światowej zakończył proces jej integracji z poznańską aglomeracją.

Źródła

  1. Jeżyce przed Bambrami (XVI-XVII w.) w: „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2000, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2000.

Wszystkie elementy (72)

Advertisement