Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Jaz na Cybinie - Biała Góra 1

Jaz na Cybinie wraz z groblą o długości blisko 150 metrów i wysokości ponad 5 metrów.

Wczytywanie mapy…
Jaz na Cybinie - Biała Góra 3

Niepozorny na pierwszy rzut oka współczesny mostek nad Cybiną w okolicach Nowego Zoo kryje pod sobą dobrze zachowane relikty pruskich fortyfikacji z końca XIX w.

Jaz na Cybinie przy Białej Górze - tama wraz z jazem wzniesiona w roku 1886 na Cybinie w pobliżu fortu III (znajdującego się obecnie na terenie Nowego Zoo).

Historia[]

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W pobliżu znajdującego się obecnie na terenie Nowego Zoo Fortu III płynie rzeka Cybina. Dość szeroka i głęboka dolina, w której znajduje się jej koryto sprawiła, że projektanci Twierdzy Poznań postanowili w roku 1886 przegrodzić jej wody tamą (długą na 150 metrów i wysoką na 5 metrów) wraz z jazem regulującym jej poziom. Jaz posiadał dwa przepusty, przy północnym powstała tzw. przepławka umożliwiająca rybom wędrówkę wzdłuż rzeki. W trakcie budowy jazu przesunięto koryto Cybiny kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym[1].

Dwa dobrze zachowane do dzisiaj ceglane przepusty jazu przykryte są współczesnym mostem. W specjalne wyżłobienia wsuwano drewniane belki, które spiętrzały Cybinę podwyższając jej poziom nawet o 5 metrów. Powstał dzięki temu rozległy obszar zalewowy sięgający aż do stawu Olszak.

W trakcie spacerów w pobliżu Zoo po dziś dzień korzystać można z fortecznych reliktów z XIX wieku - grobli i mostu nad Cybiną.

Źródła[]

Advertisement