Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 r. w Poznaniu. Najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.

Jest pierwszym tytułem polskiej gazety, który ukazał się pod koniec II wojny światowej w Poznaniu, faktycznie w czasie trwania bitwy o miasto (pierwszy numer posiadał nakład 3000 egzemplarzy). Tytuł gazety wymyślił Józef Szulczyński, przedwojenny dziennikarz prasy kupieckiej. Początkowo drukowana w ocalałej od zniszczeń wojennych Drukarni Św. Wojciecha przy ul. Wawrzyniaka na Jeżycach, gdzie z braku prądu maszyny płaskie były ręcznie napędzane przez zapędzonych do tego zadania volksdeutschów.

Współcześnie

Od 2003 tytuł należy do Oficyny Wydawniczej Wielkopolski. Średnia sprzedaż w tygodniu (ponad 200 tysięcy egzemplarzy w samym tylko Poznaniu) stawia „Głos” w czołówce polskich dzienników regionalnych. Gazeta ma opinię konserwatywnej.

Redaktorem naczelnym dziennika jest obecnie Adam Pawłowski.

4 grudnia 2006 Głos Wielkopolski połączył się z „Gazetą Poznańską”. Od 15 października 2007 wychodzi jako mutacja dziennika „Polska”.

Advertisement