Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Fort VII
Colomb
Fort VII Poznań
Okres powstania:1876-1880
Stan obecny:bardzo dobry,
dostępny do zwiedzania
Wczytywanie mapy…
Brama Fortu VII

Brama fortu na zdjęciu z 1945 r.

Fort VII (niem. Colomb) - 14-hektarowy obiekt fortyfikacyjny położony przy Al. Polskiej w sąsiedztwie Osiedla Lotników Wielkopolskich. Jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał w latach 1876-1880, przeszedł modernizację w latach 1887-1888. Początkowo nosił tylko oznaczenie Fort VII, a od 1902 roku został nazwany Fortem „Colomb”. Do 1918 roku pełnił ważną rolę w pruskich planach obrony miasta i wschodniej granicy II Rzeszy. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję obiektu magazynowego.

Obóz zagłady[]

W czasie okupacji hitlerowskiej na terenie fortu powstał pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Fort VII Posen). Do 25 kwietnia 1944 roku przez bramy fortu przewinęło się ok. 18 tys. więźniów (z reguły więziono jednocześnie ok. 2-2,5 tys osadzonych). Oficjalnie Fort VII był więzieniem i obozem przejściowym dla ludności cywilnej, w rzeczywistości jednak – przede wszystkim obozem zagłady.

Zamordowani w Forcie VII[]

Obóz zagłady funkcjonował na terenie Fortu VII do 25 kwietnia 1944 r., kiedy to ostatnich więźniów przewieziono do obozu w Żabikowie, a budynki fortu zajęła fabryka Telefunken, produkująca radiostacje dla okrętów podwodnych i samolotów.

Information icon Dowiedz się więcej w: Obóz koncentracyjny Fort VII

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi aktualnie śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskich popełnionych na terenie fortu.

Muzeum[]

Na terenie fortu funkcjonuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII.

Advertisement