Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Fort IVa
Waldersee II
Fort 4a - hkmfie w poznaniu
Okres powstania:18781881
Stan obecny:częściowo zniszczony
Wczytywanie mapy…

Fort IVa (niem. Waldersee II) - obiekt fortyfikacyjny położony na terenie Wilczego Młyna przy ul. Lechickiej. Jest to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał w latach 18871890, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 11 innymi fortami. W 1888 roku fort został zmodernizowany i wzmocniony, m.in. rozebrano kaponiery czołowe i zbudowano, odporniejsze na ostrzał, kaponiery rewersowe, które skomunikowano z wnętrzem fortu poterną pod fosą wykorzystującą częściowo fragment korytarza prowadzącego do dawnej, wyburzonej kaponiery prawobarkowej.

W czasie działań wojennych w 1945 roku uszkodzone zostały koszary szyjowe. Po wojnie w latach 1952-1965 fort został wysadzony i częściowo rozebrany. W latach 80. ocalała część koszar była wykorzystywana na cele magazynowe. Około 1990 roku fort był systematycznie zasypywany śmieciami i ziemią z budowy pobliskiego osiedla mimo, iż wpisany już był do rejestru zabytków.

Obecnie[]

W 1997 roku fort przejęli harcerze i wspólnie z PTOP „Salamandra” zabezpieczają podziemia fortu przed niekontrolowaną penetracją i dewastacją. Od tego czasu trwają systematyczne prace nad oczyszczeniem terenu fortu i podziemnych kubatur ze śmieci i gruzu.

Advertisement