Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Fontanna Prozerpiny

Wczytywanie mapy…

Sebastian Bruchwicki i Ignacy Kunowski (rajcy miasta Poznania), w imieniu miasta zawierają kontrakt z Augustynem Szepsem (rzeźbiarzem), o wystawienie przez tego ostatniego fontanny „z kamienia ciosowego według podanego abrysu z figurami” (obecna Prozerpina) za 210 dukatów[1]

Fontanna Prozerpiny - fontanna znajdująca się przed ratuszem, której wykonanie zlecono w roku 1758 Augustynowi Schöpsowi zawierając kontrakt opiewający na 210 dukatów. Jej budowa została zakończona w roku 1766.

Wykonana z piaskowca, w stylu barokowym fontanna, przedstawia scenę z mitologii rzymskiej porwania Prozerpiny przez władcę podziemia, Plutona. Cztery płaskorzeźby na ścianach basenu przedstawiają żywioły: ogień, powietrze, wodę i ziemię, a towarzyszy im herb miasta.

W latach 90. XX wieku fontanna została odrestaurowana.

Ojcowie miasta zbudowali tę fontannę z groszy publicznych dla pożytku mieszkańców Poznania z tą myślą by potomni zbudowali lepszą.Łacińska sentencja umieszczona na cokole fontanny

Pierwsze fontanny

Pierwsze wzmianki o studniach na Starym Rynku pochodzą z roku 1568, gdy przed ratuszem oraz kamienicą nr 54 postawiono drewniane figury lwa i jelenia zamówione u rzeźbiarza Michela Fleischera z Legnicy.

Źródła

Galeria

Advertisement