Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Potato

Co za gemela! Trza to ruk cuk porychtować!

Artykuł nie ma poprawnego formatowania treści, prawdopodobnie brakuje wielu linków i poprawnego podziału na sekcje. Popraw go, żeby inni mogli łatwo z niego korzystać.

Pebeco2
Pebeco1
Wczytywanie mapy…

W 1890 roku urodzony w Gliwicach dr Oscar Troplowitz zakupił w Hamburgu aptekę od farmaceuty Paula Beiersdorfa i przekształcił ją w odnoszące sukcesy międzynarodowe przedsiębiorstwo. W latach 20. XX w. firma Beiersdorf AG rozpoczęła poszukiwania partnerów handlowych w Polsce. 20 sierpnia 1929 r. zarejestrowano drugą spółkę w Polsce (po Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. w Katowicach) - Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorfa Spółka Akcyjna Poznań, która po dwóch latach budowy oddała do użytku nowoczesną, jak na owe czasy, fabrykę kosmetyków. Po uruchomieniu wytwórni poznańskiej przedsiębiorstwo katowickie zlikwidowano. Dyrektorem został Maksymilian Małuszek, pełniący dotychczas tę funkcję w Katowicach. Pod budowę fabryki zakupiono parcelę przy ul. Chlebowej 6. Jej otwarcie odbyło się 31 marca 1931 roku. Oprócz produkcji kremów i past, fabryka prowadziła również wyrób plastrów leczniczych i opatrunkowych pod marką Leukoplast, Hansaplast, Poloniaplast i Wistaplast.

W latach 30. fabryka zatrudniała 130 osób i była jedną z największych fabryk Beiersdorfa. Ostateczny kształt fabryki nadano w latach 1937-39. Działania wojenne we wrześniu 1939 r. nie uszkodziły fabryki, a produkcja trwała nieprzerwanie przez okres wojny i okupacji. Po zbombardowaniu fabryki w Hamburgu, na poznańskim przedsiębiorstwie spoczywał dodatkowy obowiązek: produkcja kosmetyków i materiałów opatrunkowych przeznaczonych dla Wehrmachtu. Budynki fabryki zostały zniszczone podczas walk wyzwoleńczych na początku 1945 roku.

W 1951 roku Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczną PEBECO znacjonalizowano, stała się Fabryką Kosmetyków Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W latach 1952-1965 do przedsiębiorstwa przyłączono kilka innych zakładów kosmetycznych działających na terenie Poznania:

  • Fabrykę Mydła i Perfum J. i S. Stempniewicz
  • Fabrykę Mydeł, Perfum i Przetworów Chemicznych Henryk Żak
  • Fabrykę Perfum i Kosmetyków Falkiewicz
  • Poznańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego
Advertisement