Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Bikiniarz
Bikiniarze

Bikiniarze zilustrowani w filmie Stilyagi (2008)

Wyrażenie gwarowe oraz odłam poznańskich bikiniarzy

Gwara[]

W gwarze „eka” miała kilka znaczeń.

Narożnik ulicy[]

Zza eki wyskoczyło dwóch
i chcieli mnie loć.

W ty moji ece było zawsze tak ciemno, że sie wieczorem bojałam do chaty wracać.

Korner w piłce nożnej[]

Prosto z eki strzelył na kaste i Warta wyszła do przodu.

Banda łobuzów z tego samego fyrtla[]

Henryk dobrze pamiętał obyczaje takiej eki, każdy bił się tu już z każdym, i wiadomo dobrze, jaka jest hierarchia. Eka była zgrana, wiync my nikogo nie drygali. [...] niech z szafónierek klufty wywlekom i niech przyknajom coluchnom ekom.

Bikiniarze[]

Polska_Kronika_Filmowa_-_o_bikiniarzach

Polska Kronika Filmowa - o bikiniarzach

W latach 50. XX w. w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Przedstawiciele tej subkultury nosili włosy zaczesane w tak zwaną plerezę, kraciaste marynarki, obcisłe spodnie, buty na „słoninie” oraz krawaty w półnagie dziewczyny (stąd nazwa subkultury), tzw. „gerlsy”. Przez kolorowy ubiór i zamiłowanie od jazzu, boogie woogie oraz rock'n'rolla manifestowali swój sprzeciw wobec szarej komunistycznej rzeczywistości oraz władzy Stalina.

W Warszawie i reszcie Polski bikiniarze skupiali raczej środowiska inteligenckie. Poznańskie eki składały się głównie ze sportowców, nierzadko profesjonalnych. Cechował je kult tężyzny fizycznej oraz znacznie bardziej agresywny charakter. Eki miały charakter terytorialny. Do najbardziej znanych należała tzw. Eka z Małeki (ul. Małeckiego).

Eki, a Poznański Czerwiec[]

Eki wzięły czynny udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca '56. Członkowie Eki z Małeki pomogli przejąć kontrolę nad więzieniem przy ulicy Młyńskiej.

Film dokumentalny o Ece z Małeki[]

EKI_Z_MAŁEKI_NA_UBEKI_cz._1

EKI Z MAŁEKI NA UBEKI cz. 1

EKI_Z_MAŁEKI_NA_UBEKI_cz._2

EKI Z MAŁEKI NA UBEKI cz. 2

Advertisement