Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Pierwsza strona pierwszego numeru Dziennika - 1 stycznia 1859 r.

Wycinek z Dziennika Poznańskiego

Dziennik Poznański - gazeta informacyjna ukazująca się w Poznaniu w latach 1859-1939, reaktywowana w latach 1991-1999. Dziennik miał korespondentów w całej Europie.

Początki

Po likwidacji przez władze pruskie „Gońca Polskiego” z początkiem roku 1852 w regionie brakowało niezależnej prasy polskiej. „Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego” była co prawda redagowana przez Napoleona Kamieńskiego, była jednak zależna od niemieckiego właściciela. Zakładając w 1859 roku nowy tytuł Hipolit Cegielski, wraz z Anastazym Radońskim, Gustawem Potworowskim i Władysławem Bentkowskim, wykorzystał dogodny klimat polityczny, który nastał po przejęciu z końcem 1858 roku władzy w Prusach przez księcia Wilhelma I. Redaktorem odpowiedzialnym został Ludwik Jagielski, zaś głównym współpracownikiem poseł Władysław Bentkowski, wcześniej redaktor naczelny „Gońca Polskiego”.

Program

Dziennik reprezentował wielkopolskich pozytywistów, środowiska liberalne i demokratyczne, działając w nurcie legalnej opozycji przeciw wynaradawianiu.

W okresie międzywojennym gazeta reprezentowała poglądy konserwatystów wielkopolskich zbliżonych do Narodowej Demokracji.

Reaktywacja

24 października 1991 r. ukazał się pierwszy numer gazety porannej „Dziennik Poznański”.

Ciekawostki

  • Jednym z głównych bohaterów książki Krzysztofa Smury "Morderstwo w starym browarze" jest redaktor Dziennika Poznańskiego.
  • 5 października 2013 r. w nakładzie około 1000 egzemplarzy ukazał się program koncertu jubileuszowego ZTL „Poligrodzianie” stylizowany na numer specjalny „Dziennika Poznańskiego”. W wydanie wplecione zostały oryginalne wycinki (np. reklamy) z „Dziennika”

Linki

Advertisement