Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Grób Czesława Kędzierskiego i Jego Rodziny w Poznaniu

Grób Kędzierskich

Czesław Kędzierski - literat i dziennikarz, redaktor „Kuriera Poznańskiego”.

Wujek Czesio[]

Czesław Kędzierski był autorem wielu baśni i bajek. Wśród utworów dla dzieci i młodzieży wymienić należy bajki: „Trębacz Ratuszowy i Król Kruków”, „Dzielna Kasztelanka”, „O żarłocznym potworze w Gople”, „Kamień pod Wolsztynem” i wielu innych. Był popularny wśród dzieci jako „Wujek Czesio”. Był ponadto twórcą pierwszych audycji radiowych dla dzieci „Gawędy radiowe Wujka Czesia”. Autor „Przechadzek po mieście” ukazujących się w latach 19261927 na łamach „Kuriera Poznańskiego”, a także pisma dla dzieci „Mój przyjaciel”, bezpłatnego dodatku do „Kuriera Wielkopolskiego”.

Literat[]

W roku 1908 r. był jednym z założycieli Towarzystwa Dziennikarzy i Literatów, a równocześnie członkiem Zarządu Głównego Związku Dziennikarzy RP. Był też działaczem założonego w Bazarze w 1921 r. Koła Naukowo–Literackiego.

Znając dobrze język norweski, został tłumaczem pisarzy skandynawskich. Przetłumaczył m.in. baśnie Andersena i powieści Knuta Hamsuna: „Włóczęgi” (1927, wydanie polskie 1929), „August Powsinoga” (1930, wydanie polskie 1931), „A życie toczy się dalej” (1933, wydanie polskie 1958).

W roku 1936 został prezesem Syndykatu Dziennikarzy Wielkopolskich. W dniu 25 lutego 1946 r. uchwałą Wydziału Wykonawczego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, został uznany za członka–seniora związku. Oprócz pracy zawodowej poświęcał się pracy społecznej. Członek organizacji Sokoła i redaktor organu sokolego dwutygodnika „Sokół”. Był również korespondentem poznańskim warszawskiego ilustrowanego tygodnika Świat.

Rodzina[]

Od roku 1928 był żonaty z Walerią z Tadrzyńskich (ur. 1884), a z małżeństwa tego urodziło się czworo dzieci: syn Bogdan (ur. 1914), oraz córki: Maria (ur. 1912), Irena (ur. 1916) i Aleksandra (ur. 1919).

Pochowany został w grobie rodzinnym wraz z żoną Walerią i synem Bogdanem na cmentarzu Jeżyckim.
Linki[]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Kędzierski

Advertisement