Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Arkadia.jpg
Wczytywanie mapy…
Obiekt zabytkowy.svg

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A 218
w dniu 9 kwietnia 1979 r.[1]

Arkadia 04.jpg

Tablica na budynku dawnego Teatru Miejskiego poświęcona dawnym występom wspaniałych muzyków

Arkadia - charakterystyczny budynek znajdujący się w centrum miasta przy Placu Wolności. Niegdyś wizytówka Poznania oraz kulturalne serce miasta. Dziś stylowy budynek, w którym mieści się salon prasowy EMPIK oraz księgarnia Wydawnictwa Miejskiego.

Historia

Budynek wzniesiono w latach 1802-1804 jako Teatr Niemiecki według projektu Davida Gilly'ego. Pełnił on rolę teatru miejskiego z salą na około 800 widzów. Jednak już od momentu powstania nie spełniał on podstawowych wymagań. W przestarzałej konstrukcji brakowało między innymi ogrzewania, co skutecznie zniechęcało gości.

Teatr był z założenia niemiecki i wystawiano w nim głównie sztuki w języku niemieckim. Jednak niska frekwencja pośród gości przyczyniła się do zezwolenia na wystawiania także polskich sztuk (oczywiście za stosowną opłatą).

Koncertowali tutaj wybitni muzycy, m.in. Ferenc Liszt, Nicolo Paganini, a spośród Polaków Henryk Wieniawski, szczególnie tu uwielbiany, o czym świadczy tablica pamiątkowa na fasadzie budynku.

W 1873 r. w teatrze odbyła się poznańska premiera „Halki” Stanisława Moniuszki. Rodzime przedstawienia oglądano tutaj do 1875 r., kiedy to w pobliżu otwarto Teatr Polski zbudowany ze składek Polaków dla ludności polskiej.

Nowy wygląd

W 1879 r. w miejscu starego, surowego, rozebranego teatru niemieckiego, wzniesiono nowy, zaprojektowany przez Cäsara Stenzla. Najbardziej charakterystyczna dla budynku fasada z widocznym od strony placu Wolności kolumnowym portykiem to dzieło Heinricha Hermanna, któremu powierzono modernizację obiektu.

Koniec teatru

Kiedy na początku XX w. wśród zieleni pofortecznych plant (w ramach tworzenia Dzielnicy Cesarskiej) stanął monumentalny gmach teatru miejskiego (dziś Teatr Wielki), teatr na Placu Wolności przekształcono w kompleks biurowo-handlowy. Mieściła się tutaj kawiarnia Kaffeehaus Hohenzollern, która po Powstaniu Wielkopolskim zmieniła nazwę na Cafe Esplanade, a w końcu na Arkadię. To właśnie od tej kawiarni wzięła się obecna, zwyczajowa nazwa budynku.

W 1927 r. ulokowało się tu studio poznańskiego radia. Pod koniec XX wieku istniało w nim kasyno gry.

Do teatralnych tradycji Arkadia nawiązała w 1992 r., kiedy wprowadził się tu Teatr Ósmego Dnia.

Źródła

Galeria zdjęć

Advertisement