Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Arkadia
Wczytywanie mapy…
Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A 218
w dniu 9 kwietnia 1979 r.[1]

Arkadia 04
Teatr Niemiecki tablica pamiątkowa

Tablica na budynku dawnego Teatru Miejskiego poświęcona dawnym występom wspaniałych muzyków

Arkadia - charakterystyczny budynek znajdujący się w centrum miasta przy Placu Wolności. Niegdyś wizytówka Poznania oraz kulturalne serce miasta. Dziś stylowy budynek, w którym mieści się salon prasowy EMPIK oraz księgarnia Wydawnictwa Miejskiego.

Historia[]

Budynek wzniesiono w latach 1802-1804 jako Teatr Niemiecki według projektu Davida Gilly'ego. Pełnił on rolę teatru miejskiego z salą na około 800 widzów. Jednak już od momentu powstania nie spełniał on podstawowych wymagań. W przestarzałej konstrukcji brakowało między innymi ogrzewania, co skutecznie zniechęcało gości.

Teatr był z założenia niemiecki i wystawiano w nim głównie sztuki w języku niemieckim. Jednak niska frekwencja pośród gości przyczyniła się do zezwolenia na wystawiania także polskich sztuk (oczywiście za stosowną opłatą).

Koncertowali tutaj wybitni muzycy, m.in. Ferenc Liszt, Nicolo Paganini, a spośród Polaków Henryk Wieniawski, szczególnie tu uwielbiany, o czym świadczy tablica pamiątkowa na fasadzie budynku.

W 1873 r. w teatrze odbyła się poznańska premiera „Halki” Stanisława Moniuszki. Rodzime przedstawienia oglądano tutaj do 1875 r., kiedy to w pobliżu otwarto Teatr Polski zbudowany ze składek Polaków dla ludności polskiej.

Nowy wygląd[]

W 1879 r. w miejscu starego, surowego, rozebranego teatru niemieckiego, wzniesiono nowy, zaprojektowany przez Cäsara Stenzla. Najbardziej charakterystyczna dla budynku fasada z widocznym od strony placu Wolności kolumnowym portykiem to dzieło Heinricha Hermanna, któremu powierzono modernizację obiektu.

Koniec teatru[]

Kiedy na początku XX w. wśród zieleni pofortecznych plant (w ramach tworzenia Dzielnicy Cesarskiej) stanął monumentalny gmach teatru miejskiego (dziś Teatr Wielki), teatr na Placu Wolności przekształcono w kompleks biurowo-handlowy. Mieściła się tutaj kawiarnia Kaffeehaus Hohenzollern, która po Powstaniu Wielkopolskim zmieniła nazwę na Cafe Esplanade, a w końcu na Arkadię. To właśnie od tej kawiarni wzięła się obecna, zwyczajowa nazwa budynku.

W 1927 r. ulokowało się tu studio poznańskiego radia. Pod koniec XX wieku istniało w nim kasyno gry.

Do teatralnych tradycji Arkadia nawiązała w 1992 r., kiedy wprowadził się tu Teatr Ósmego Dnia.

Źródła[]

Galeria zdjęć[]

Advertisement