Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

1. FC Posen - drużyna piłkarska utworzona przez nazistowskie Niemcy w lutym 1940 r. na terenie zaanektowanego w trakcie II wojny światowej Poznania.

Klub założono na rozkaz władz Kraju Warty. Pierwszym kapitanem został Fryderyk Scherfke - uprzednio piłkarz Warty Poznań oraz reprezentant Polski, który, aby grać, musiał zarejestrować się jako Niemiec (podpisać Volkslistę). Zawodnikami  klubu mogli zostać tylko Niemcy, jak też Volksdeutsche; Polakom całkowicie zakazano grać w piłkę nożną.

1. FC Posen był jednym z ośmiu klubów piłkarskich w Niemczech w tym czasie i rywalizował z nimi w nowo utworzonej Lidze Okręgowej. Po pierwszym meczu sezonu był niepokonany przez cały okres lata 1940 r. i plasował się na pierwszym miejscu w tabeli. Pierwszy sezon zakończył późną jesienią na drugim miejscu, za Post SG Posen.

W październiku 1940 r. nastąpiła zmiana nazwy klubu na Luftwaffen-Sportverein (LSV) Posen.

Rozegrane mecze

  • Zawodnicy klubu rozgrywali wiele meczy towarzyskich, w tym z piłkarzami Berlina (który wygrali 4:2 - według innych źródeł mecz zakończył się wynikiem 4:3, a jedną z bramek strzelił Scherfke), oraz z klubem BuEV Danzig, w którym występował reprezentant Niemiec Adolf Urban - zakończony wynikiem 4:3.
  • 30 marca 1941 r. LSV Posen rozegrał wyjazdowy mecz kwalifikacyjny do rozgrywek mistrzowskich lig okręgowych z Preußen Danzig zakończony wynikiem 2:2. Kolejny mecz między tymi drużynami odbył się 6 kwietnia 1941 r. w Poznaniu. Mecz nie został rozstrzygnięty i w wyniku losowania zwycięzcą ogłoszono Preußen Danzig. W dniu 27 kwietnia 1941 r. wynikiem 1:1 zakończył się kolejny mecz między tymi drużynami rozegrany również w Poznaniu.

Afisz reklamujący mecz pomiędzy Poznaniem a Warszawą w 1942 r.

  • W niedzielę 9 sierpnia 1942 r. w Warszawie na stadionie Wehrmachtu (Wehrmachtsstadion Warschau) odbył się mecz pomiędzy reprezentacjami Poznania i Warszawy (o godz. 16:00) poprzedzony meczem pomiędzy zespołami Post SG I i Luftwaffen S. V. II (o godz. 14:15). Ceny biletów wynosiły:
    • dla oficerów i cywilów - 3 zł.
    • dla podoficerów i grup - 1.50 zł.
  • W sierpniu 1942 r. odbył się mecz towarzyski przeciwko SS SG Posen zakończony przegraną 3:4.
  • W lutym 1943 r. rozegrał mecz przeciwko DSC Posen zakończony przegraną 1:12 (0:5).

Źródła

Advertisement