Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Kościół św. Wojciecha z XIII wieku

Wczytywanie mapy…

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Święty Wojciech - osada założona na niewielkim wzniesieniu przy kościele Św. Wojciecha, który swą historią (zbudowany w roku 1222) sięga czasów sprzed lokacji Poznania.

Historia

Osada na Wzgórzu św. Wojciecha rozwijała się dzięki przebiegającej przez nią głównej trasie handlowej na Pomorze oraz dzięki przepływającej w sąsiedztwie rzece Wierzbak, na której już w średniowieczu budowano młyny. W bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza zlokalizowane były młyny Podgórnik i Przepadek.

W XVI w. Wzgórze św. Wojciecha stało się ostoją braci czeskich i luteranów, zmuszonych wznosić swoje świątynie poza granicami katolickiego Poznania. Należący do nich zespół budynków został ostatecznie zniszczony w okresie kontrreformacji. W 1618 r. pojawili się na Wzgórzu karmelici bosi, wznosząc kościół oraz klasztor.

Po potopie szwedzkim przedmieście straciło na znaczeniu, niszczone podczas licznych oblężeń Poznania. Aż do XIX wieku zachowało parterową, wiejską zabudowę.

Włączenie w granice miasta

Osada została włączona w granice miasta w roku 1797. Jej zabudowania znajdowały się wzdłuż drogi prowadzącej z Poznania na Winiary - obecnie ulica Święty Wojciech.

Na początku XIX w. powstał na Wzgórzu cmentarz starofarny (obecnie Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan). W okresie budowy Twierdzy Poznań zlokalizowano tu Fort św. Wojciecha (Hake)

Wiek XIX i XX

W XIX i XX w. dzielnicę zabudowano kamienicami, które po II wojnie światowej uległy częściowemu zniszczeniu i zostały zastąpione architekturą socrealistyczną, odnowioną od strony ul. Wolnica przez władze miejskie w początku XXI w., z zachowaniem cech stylowych.

1 września 1982 r. na północnym stoku Wzgórza odsłonięto Pomnik Armii Poznań.

Współczesność

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Współcześnie za dzielnicę Święty Wojciech uważa się teren przy ulicach: Święty Wojciech, Działowej, Wolnicy i Księcia Józefa.

Wzgórze Świetego Wojciecha jest popularnym terenem spacerów poznaniaków oraz miejscem pamięci o największych mieszkańcach Poznania i Wielkopolski. Na Wzgórzu znajdują się Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz Poznańska Skałka.

Warto zobaczyć

Święty Wojciech jest jedną z tych enklaw Poznania, gdzie zachował się unikatowy klimat historyczny i kulturowy, podkreślony przez wysokiej wartości zabytki, nekropolie i starą zieleń.

<places category="Wzgórze Świętego Wojciecha" />

Advertisement