Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Śluza Katedralna obecnie

Zachodni przyczółek Śluzy, który przetrwał do naszych czasów

Wczytywanie mapy…
Śluza Katedralna 2013 sklepienie

Sklepienie przejazdu przez zachodni przyczółek dawnej śluzy

Śluza Katedralna zwornik

Zwornik w zachodnim przyczółku z datą zakończenia budowy śluzy

Śluza Katedralna (niem. Dom Schleuse) - jeden z trzech dużych jazów twierdzy Poznań służących do regulacji systemu wodnego w obrębie twierdzy. Jej murowana konstrukcja miała 55 metrów rozpiętości, 9 przęseł sklepionych łukami odcinkowymi i 8 filarów. Wejście do śluzy znajduje się od ul. Dziekańskiej.

W 1832 roku zakończono budowę umocnień ziemnych Północnego Nadszańca Katedralnego. W latach 1834-1838 zbudowano jaz-most na Wschodnim Kanale Ulgi, a w roku 1836 Lunetę Katedralną.

Śluza położona była pomiędzy Tumem i Śródką i przegradzała w poprzek wody Wschodniego Kanału Ulgi - zamknięcie zastaw jazu spowodować mogło zatopienie całego obszaru na południe od śluzy, czyli pomiędzy Zagórzem i Berdychowem aż do Warty (której nurt oddzielony był Groblą Berdychowską).

Kilkadziesiąt metrów na południe od Śluzy wiodła "cywilna" droga z Tumu na Śródkę przez drewniany Most Śródecki będący przedłużeniem ulicy Ostrówek wiodącej na Rynek Śródecki i dalej do Bramy Warszawskiej.

Rozbiórka śluzy[]

Śluza Katedralna została rozebrana w latach 20-tych XX wieku, gdy zdano sobie sprawę jak wielkie zagrożenie powodziowe niesie ze sobą.

Information icon Dowiedz się więcej w: Powódź 1924

Pozostałości[]

Zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej to dwukondygnacyjna prostokątna budowla o wymiarach około 30 na 15 metrów, nakryta nasypem ziemnym. Na drugiej kondygnacji przyczółka znajdował się przejazd (zamknięty z obu stron bramami, z których jedna zachowała się do dziś) prowadzący na most na Śluzie.

Z kompleksu Śluzy Katedralnej do naszych czasów zachował się jedynie zachodni przyczółek stanowiący wspaniały relikt, do niedawna niesłusznie zapomniany, zagubiony na tyłach Katedry i niedostępny do zwiedzania. W 2014 r. to się zmieniło. Przyczółek został zaadaptowany do zawieszenia kładki prowadzącej do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Aktualnie jest on połączony kładką z głównym budynkiem, który stoi na wschodnim brzegu Kanału Ulgi.

Information icon Dowiedz się więcej w: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Linki[]

Galeria[]

Advertisement