Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wczytywanie mapy…

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.


Łazarz – część Poznania w osiedlu Św. Łazarz, położona w południowej części miasta, granicząc ze Starym Miastem, Jeżycami, Wildą, Dębcem i Górczynem. Łazarz został włączony w granice miasta w roku 1900.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Osiedle św. Łazarz utworzone zostało w XVI w. na terenie należącym do dawnego szpitala św. Łazarza. Nazwa osiedla św. Łazarz związana jest właśnie ze starym szpitalem, istniejącym już od lat sześćdziesiątych XVI wieku i kościółkiem p.w. św. Łazarza.

Współcześnie

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Jeszcze kilkanaście lat temu ulica Głogowska stanowiła jeden z głównych traktów handlowych miasta. Od kiedy jednak Poznań został zalany centrami handlowymi ulica, wokół której położony jest Łazarz straciła na znaczeniu. Dziś coraz bardziej niestety uwidacznia się podział dzielnicy na „Górny Łazarz”, czyli część położoną po zachodniej stronie ulicy Głogowskiej oraz część „Dolną”, przylegającą do przydworcowego torowiska.

Tzw. „Górny Łazarz” zdaje się być bardziej dopieszczony przez miasto - na każdym kroku widać przepięknie odrestaurowane kamienice i zadbaną zieleń. To tu znajduje się kompleks „Arena” i Park Wilsona, a także Palmiarnia. Ta część Łazarza jest czysta, zadbana i bezpieczna. Pewnie dlatego powstają tu coraz to nowe osiedla. Najbardziej znane i prestiżowe osiedle to zamknięty kompleks „City Park”, będący rewitalizacją obiektów pokoszarowych. Kolejne osiedla powstają tu jak grzyby po deszczu - atrakcyjna okolica, niewielka odległość od centrum i świetna komunikacja zachęcają Poznaniaków do osiedlania się w tej części Poznania.

Niestety na tzw. „Dolnym Łazarzu” sytuacja nie jest tak różowa. Ta część dzielnicy wygląda na zdecydowanie zaniedbaną i uchodzi za dość niebezpieczną, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Na Rynku Łazarskim codziennie działa targowisko, głównie oferujące świeżą żywność (owoce i warzywa), kwiaty oraz odzież.

Na Łazarzu

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…
Advertisement